Vatikan’da Suç Olayları

Vatikan Şehri’nde suçlar genellikle dışarıdan gelenler tarafından yapılan yan kasecilik, çanta kapıp kaçma ve mağaza hırsızlığı şeklindedir. Turist yaya trafiğinin özellikle çok olduğu Aziz Peter Meydanında yankesicilik vakalarına çok rastlanmaktadır. Burada meydana gelen suç olayları İtalyan hükümetine bağlı olan İtalyan polisi tarafından soruşturulup sonuca bağlanmaktadır.

Lateran Antlaşması’nın 22 nci maddesi uyarınca, İtalya devleti, Papa’nın talebiyle, Vatikan’da işlenen suçlar için bireyleri cezalandıracak ve bu kişi sığınacaksa, suçu işleyen kişiye karşı işlemlerde bulunacaktır. Hem İtalya’da hem de Vatikan’da, İtalyan topraklarında işlenen suçlarla suçlanan kişiler, Vatikan Şehri’ne veya antlaşma kapsamında dokunulmazlık özelliğine sahip binalara sığınırlarsa, İtalyan makamlarına teslim edilecektir.

Vatikan’da mahkeme öncesi gözaltı için birkaç gözaltı hücresi dışında hapishane sistemi bulunmamaktadır. Vatikan’da suç işlemekle suçlananlar, İtalyan cezaevlerinde (Polizia Penitenziaria) Vatikan tarafından karşılanan masraflarla ceza sürelerini doldurmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir