Vatikan’da Haberleşme

Şehir, Vatikan Telefon Hizmeti adlı bağımsız ve modern bir telefon sistemi ve 13 Şubat 1929’da faaliyete geçmiş olan bir posta sistemi ile hizmet vermektedir. Vatikan Şehir Devleti’nin Filatelik ve Nümismatik Ofisi idaresinde 1 Ağustos’ta, devlet, kendi posta pullarını kullanmaya başladı. . Şehrin posta servisinin bazen “dünyanın en iyisi” olduğu ve hatta Roma’daki posta servisinden daha hızlı olduğu söylenmektedir.

Vatikan ayrıca .va uzantılı kendi internet alan adını da kontrol etmektedir. Geniş bant internet hizmeti Vatikan’da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Vatikan’da ayrıca bir radyo frekansı ITU ön eki ile hizmet vermektedir ve bu bazen amatör radyo operatörleri tarafından da kullanılmaktadır.

Guglielmo Marconi tarafından kurulmuş olan Vatikan Radyosu, kısa dalga, orta dalga ve FM frekanslarında ayrıca internette de yayın yapmaktadır. Ana iletim antenleri İtalyan topraklarında bulunmakta ve İtalyan çevre koruma emisyon seviyelerini aşmaktadır. Bu nedenle Vatikan Radyosu dava edilmiştir. Televizyon hizmetleri ise başka bir kuruluş olan Vatikan Televizyon Merkezi tarafından sağlanmaktadır.

L’Osservatore Romano, Papalık Makamı’nın çok dilli yarı resmi gazetesidir. Resmi içerikli yayın yapmakla beraber Roma Katolik gruplarının kontrolünde özer bir şirket tarafından yönetilmektedir. Ancak, Papalık Makamı’nın resmi gazetesi olan Acta Apostolicae Sedis’te belgelerin resmi metinleri Vatikan Şehir Devleti kaynakçalarını içerir.

Vatikan Radyosu, Vatikan Televizyon Merkezi ve L’Osservatore Romano, gazetesi Vatikan Devleti’nden değil, Papalık Makamı’nın yayın organlarıdır ve “Papalık Makamı ile Bağlantılı Kurumlar” bölümünde yer alan Annuario Pontificio’da listelenmiştir. Papalık Makamı’nın yurtdışındaki diplomatik servisi ve Papalık Makamı’na akredite olmuş diplomatik birliklerin önünde Vatikan Şehir Devleti mührü yerleştirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir